izmir büyükşehir belediyesi logosu

Bilgiler

Türkiye’nin batısında yer alan İzmir, yüzyıllardır Ege’nin incisi olarak herkesi büyülemektedir. Victor Hugo tarafından “Prenses” olarak atfedilmiştir. Izmirin tarihsel geçmişi M.Ö. 6500’lere kadar uzanmaktadır. Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Moğol ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın merkezi olmuştur. Deniz ticareti üzerine uzmanlaşmış bu liman kenti yıllar boyunca bölgesel açıdan ideal bir ticari kaynak olmuştur. Günümüzde İzmir, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü en büyük şehridir. Şehrin günden güne sadece Türkiye için değil Doğu Akdeniz içinde artan öneme sahiptir.
İzmir, Türkiye’nin benzersiz coğrafyasında çok özel bir kenttir. Asya ve Avrupa arasında bir köprü olmasının yanı sıra Akdeniz ve Karadeniz’i de birbirine bağlar.84 yıldır fuarların ve kongrelerin şehri olan İzmir, İzmir Enternasyonal Fuarı’na da ev sahipliği yapar. İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin ilk uluslararası ticaret fuarı olarak bu şehrin simgelerinden biridir. Yılda 30 fuar düzenleyen İzmir’in dünya çapında ilgi gören ve şehirle özdeşleşmişfuarı “Mermer – Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’dır. İzmir endüstrisi ile de gelişmiş bir şehirdir, 13 organize sanayi bölgesi ve 2 serbest bölgesi ile üreten bir şehirdir.
Bin yıllardır liman şehri olan İzmir, Avrupa’da ve Asya’da üretilen ürünlerin ticaretinde önemli bir keşişim noktasıdır.
İzmir, 9 üniversitesi ile yüksek eğitime erişimin gelişmiş olduğu bir şehirdir.
İzmir, potansiyel olarak şehir turizmine de kıyı turizmine de uygundur. Yılın 300 günü güneşli olan kent, deniz ile çevirili olmasının da avantajıyla bir turizm kentidir.
Efes, Bergama, Agora ve Meryem Ana Evi gibi birçok tarihi ve arkeolojik alan, İzmir’in 8.500 yıllık tarihinin izlerini taşır.
İzmir, sanatın ve kültürün şehridir. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali ve İzmir Uluslararası Kukla Günleri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.
İzmir’in hava, su ve ulaşım altyapısı planlı olarak gelişmektedir.
İzmir genç nüfusuyla sürekli gelişen dinamik bir şehirdir.

İZMİR
;