izmir büyükşehir belediyesi logosu

ATÖLYELER

A+
A-
ATÖLYELER

Keyifli Egzersizler Atölyesi 

Kaslarımızı Güçlendirelim 


Atölye Eğitimcileri: Uzm. Dr. Sumru Savaş, Dr. Bahattin Gökdemir, Uzm. Dr.  Zeynep Alev Özçete, Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Prof. Dr. Sibel Eyigör 
Atölye süresi: 1 saattir. Saat 9.00-10.00 / 11 - 12 - 13 Mayıs 2017 
Atölyenin Amacı: İlerleyen yaşla oluşan kas kaybından korunmak için gerekli önlemler (beslenme, fiziksel aktivite, D vitamini) hakkında kısaca bilgi verilecek, katılımcılarda ‘Kas erimesi taraması yapılacak ve kas güçlendirici egzersizler ile keyifli uygulamalar yapılacaktır.
Katılımcılar: 30  kişilik gruplar / Katılımcılar uygulama sırasında belirlenecektir. Herkeseaçıktır.
 
Sağlıklı ve Başarılı Yaşlanma Atölyesi
Atölye Eğitimcileri: Uzm. Dr. Sercan Şahutoğlu, Ezel Tenli
Atölyenin Amacı: Sağlıklı ve başarılı yaşlanma konusunda halkı bilinçlendirmektir.

Atölye Süresi: 1 saattir. Saat 11.00-12.00 / 11 - 12 - 13 Mayıs 2017 
 
Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur Atölyesi
Atölye Eğitimcileri: Yrd. Doç. Dr. Nursen İlçin, Ceren Devrim
Atölyenin Amacı:  Son yıllarda özellikle beyin görüntüleme yaklaşımlarına dayanan bilimsel kanıtlar, fiziksel egzersizin bilişsel sağlığı iyileştirilmesi üzerindeki etkinliğini ortaya koymuştur. Düzenli olarak yapılan egzersizler her yaş grubunda dikkat, hafıza ve reaksiyon süresini ölçen testlerde bilişsel performansı geliştirir. Fiziksel aktivite ve egzersiz direkt olarak bilişsel fonksiyonları etkilediği gibi yorgunluk, uyku düzeni, motor performans gibi etmenler üzerindeki bilinen faydaları ile dolaylı olarak ta beyin fonksiyonları üzerinde iyileştirici ve geliştirici rol oynar. 
Atölyemizin amacı hem sağlıklı yaşlılarda hem de demanslı bireylerde nörolojik ve bilişsel fonksiyonları korumak, bozuklukları engellemek için güvenli ve etkili bir strateji olarak kabul edilen egzersize dikkat çekmek ve örnek egzersiz uygulamaları ile keyifli zaman geçirmektir.
Atölye süresi: 1 saattir. Saat 16.00-17.00 / 
11 - 12 - 13 Mayıs 2017 

Otoga Denge Egzersizleri
Atölye Eğitimcileri: Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, Doç.Dr. Sevnaz Şahin, Yük. Hem. Perinaz Jahanpeyma, Uzm.Dr. Özge Kayhan Koçak
Atölyenin Amacı: Egzersiz, kas iskelet sisteminde, kas kütlesinde ve kuvvetinde artma, eklem hareket açıklığında düzelme, dengeyi düzelterek düşmede azalma gibi faydalar sağlar. Bireylerde Otago Egzersizlerin Yaşlılarda Fiziksel Performans, Denge ve Düşme üzerine olumlu etkileri vardır. Ülkemizde çok bilinmeyen bu egzersiz türünü halkımıza sunmak atölyemizin amacıdır.
Atölye süresi:  1 saattir. Saat 14.00-15.00 / 
11 - 12 - 13 Mayıs 2017 
 
Uygulamalı Yaşlı Hasta Bakımı Atölyesi 
Atölye Eğitimcileri: Yük. Hem. Hülya Eskiizmirli Aygör, Uzm. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk
Saat: 10.00 - 11.00 / 11.30 - 12.00 / 
11 - 12 - 13 Mayıs 2017 
Atölyenin Amacı: Yaşlı Hasta Bakımı için uygulamalar yapmak; örnekleri ile hasta bakımı yapılacaktır.
Katılımcılar: 20 kişilik gruplar / Katılımcılar uygulama sırasında belirlenecektir / Herkese açıktır.
 


Psikodrama Atölyesi
Atölye Eğitimcileri: Uzm. Dr. Ahmet Yiğit AKTENER – Doç. Dr. Sevnaz ŞAHİN
Atölyenin Amacı: Psikodrama Aracılığıyla Yaşlılarımıza Anlayış Geliştirme: Psikodrama ile yaşlılarımızın içinde bulunduğu "durum"'un bütününe canlandırma yoluyla bakacağız. Burada durum kavramından anladığımız, kişinin o anki yaşamına etki eden tüm diğer kişi ve faktörlerdir. Bir kişiye anlayış için, işte bu anlamda "durum"'un anlaşılması empatinin gelişmesini sağlar. Bu çalışma yaşlı yakınları ve yaşlılar ile ilgili çalışanlara yönelik olacaktır.
12 Mayıs 2017 Cuma Günü Saat: 10.00 - 11.30 / 13.00 - 14.30 / 15.00 - 16.30
Katılımcılar: 20 kişilik grup / Katılımcılar kongre öncesi internet ortamında başvuruda bulunacaktır.
 
Kahkaha Yogası ve Mandala Atölyesi
Atölye Eğitimcileri: Felsefe Öğretmeni Gülşah Kadim, Beyazgül Daştan
Atölyenin Amacı: Dünyada Resim terapisi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Mandala ise resmin spiritüel tarafıyla buluşmuş bir çeşit resim terapisidir.Kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda o anlık duygu ve düşüncelerin renk,form,sembol ve desen olarak kağıda yansıması yani dışa vurumudur Mandala.Mandala çizerek geçmiş travmaları temizleyebiliyoruz.Beynimizin sağ tarafını renkler sağ tarafını ise çizgiler ifade eder.Bu yolla zihni meşgul eden duygu durum hallerini kağıda akıtarak rahatlama sağlayabiliyoruz.Dünyada renkler ve çizgiler yolu ile terapi yöntemi ilk olarak Carl Gustav Jung ile hayat bulmuştur.Bir diğer resmi kayıtta ise Psikoanalizci Herman Rohrschach ve Anna Freud tarafından 1910 yılında Psikiyatri kliniklerinde hastaların analizinde kullanılmaya başlanmıştır.İsviçre de bu terapi şekli devlet ödenekleriyle desteklenmektedir.40 bin yıllık KADİM bir öğreti olan MANDALA bir terapi yöntemidir.

Nefes – Ses Atölyesi
Atölye Eğitimcisi: Devlet Sanatçısı Sedat ŞENOĞLU
Atölyenin Amacı: Doğru nefes, doğru ses, doğru etkileşim, etkili konuşma tekniklerinin uygulamalı olarak gösterilmesi amaçlanmaktadır.
Saat:
11 Mayıs 2017 / 11.00 – 12.00 / 14.30 – 15.30
12 Mayıs 2017 / 11.00 – 12.00 / 13.30 – 14.30
13 Mayıs 2017 / 11.00 – 12.00 / 14.00 – 15.00 
Katılımcılar: Herkese Açıktır.


İngilizce Atölyesi
Atölye Eğitimcisi: İngilizce Öğretmeni Sinem DARIDERE
Atölyenin Amacı: Bu atölyemizde pratik İngilizce konuşabilme üzerine uygulamalı etkinlikler yapılması amaçlanmaktadır.
Katılımcılar: 20 kişilik gruplar / Katılımcılar kongre öncesi internet ortamında başvuruda bulunacaktır / Başvurular herkese açıktır.
 
 
Astroloji Atölyesi:
Atölye Eğitimcisi: Astroloji Uzmanı Asude ARGUN
Atölyenin Amacı:
7’DEN 77’YE ASTROLOJİ YAŞAM DÖNGÜLERİ
11 Mayıs 2017 Perşembe / Sabah / 1,5 saat Astrolojide, gezegenlerin hareketleriyle insanın yaşam döngüleri oluştur. Kaç yaşında olursanız olun, kişisel gelişim, bu döngüleri anlamakla başlar. Doğduğumuz ilk günden, şu ana kadar, içinde bulunduğunuz, bu sarmalı anlamak için astrolojiyi kullanabiliriz. Siz de gökyüzünde dönüp duran, koskoca evren saatini kolunuza takmak ister misiniz? Yaşamın hangi saatinde, hangi döngünün içindesiniz? Siz ve sevdikleriniz hangi dönemeçlerden geçmektesiniz? Keyifle yaş almak için gökyüzüne birlikte bakalım mı?
ASTROLOJİ’DE AY FAZLARI DOĞAL BİYOLOJİK RİTİM REHBERLİĞİ
12 Mayıs 2017 Cuma / Sabah / 1,5 saat Astroloji‘de her şey döngüden oluşur; zaman bir fazdan bir faza ilerler. Dünya etrafında sürekli dolanan Ay, incecik bir Hilal olarak doğar. Dolunay’a kadar genişler, ardından tekrar incelmeye başlar. Hepimizin gözle takip edeceği, Ay Fazları pek çok önemli bilgi barındırır. Bilimsel olarak Sirkalunar denen bu döngü yaklaşık 30 günü kapsar. Tıp da, sağlık için, aylık döngüleri yakından inceler. Kronoterapi yani zaman terapisi gökyüzünde bağlı işler. Gökcisimlerinin hareketi bedende önemli bir ritim yaratır. Fotoperiyot denen bu biyolojik ritim yaşamın şifrelerini içerir. Ve yaşam aynı ritimle Ay Fazları ile ilerler… Peki… Ay Fazlarını nasıl kullanmalı, biliyor musunuz? Biyolojik ritmi ayarlamak için neler yapmalı? Gelin hep birlikte gökyüzü atlasını açalım… 2017 Ay Fazları listesini inceleyelim… Keyifli günler için tarihleri ajandamıza not alalım…
ASTROLOJİ'DE ANNE & BABA FİGÜRLERİ AİLE İÇİNDE İLİŞKİNİZ
13 Mayıs 2017 Cumartesi / Sabah / 1,5 saat Astroloji kişiye özeldir... Doğum anındaki Astroloji Haritası yani Horoskop parmak izi gibidir... Hayatın şifreleri içine gizlidir... Kendimizden başka, yakınlarımızı da orada okuruz... Çocuk yetiştirirken bu bilgilerden faydalanırız: Nasıl bir ruhla karşı karşıyasınız? Onun hayatında aradığı anne ve baba modeli nedir? Ona nasıl rol model olursunuz? Sizin evliliğinizi nasıl buluyor?
Astroloji sembolleri birçok şifre veriyor bizlere… Hadi gelin, birlikte bakalım... Ne dersiniz?
 
Lindy Hop Atölyesi
Atölye Eğitimcisi: Hilal Çetinkaya, Serpil Yıldırım
Atölyenin Amacı: Bu dans kurallardan bağımsızdır ve caz müziğini seven herkese hoş vakit geçirmelerini sağlayacaktır.
Atölye Süresi: 50 dk. 11 – 12 Mayıs 2017 tarihlerinde Saat:11.00 – 12.00
 
Çamur Atölyesi:
Atölye Eğitimcisi: Heykeltraş Gülcan Erçin, Heykeltraş Melehat OLÇUM ŞAHİN, Heykeltraş Müge OLÇUM
Atölyenin Amacı: Çocukları ve yetişkinleri heykel sanatı ile buluşturmakve bu yolla düşüncelerini, hayallerini üç boyutla ifade etmek.
Katılımcılar: 15 Kişilik Herkese Açıktır.
 
Tay Park
Atölyenin Amacı: Yaşlımız torunu ile birlikte geldi; kendisi alanında uzman akademisyenlerimize bir konu hakkında danışırken, torunu da atölye programımız kapsamında tay parkta at biniciliği konusunda uzman kişilerin desteği ile birlikte keyifli vakit geçirebilecektir; buradaki amacımız, çocuğun da hafızasında güzel hatıralar ve anılar bırakmaktır; hedefimiz 7’den 70’e herkesin keyifli ve kaliteli bir zaman geçirmesini sağlamaktır.
 
Yoga Atölyesi
Atölye Eğitimcisi: Fatmanur Kayral, Ülkü İlçe, Hale İlkay Kılıç, Ayşegül Alyanak  (Ege Yoga Derneği)
Atölyenin Amacı:
Yoga teknikleri ile rahatlama nasıl olur? Yoga ne işime yarar? ” gibi soruların cevapları bu atölyemizde vatandaşlarımıza uygulamalı olarak gösterilecektir.
Katılımcılar: 10 kişilik gruplar / Katılımcılar uygulama sırasında belirlenecektir / Herkese açıktır.
Saat: 12 Mayıs 2017 / Saat 10.00 – 12.00 / 16.30 – 17.45
          13 Mayıs 2017 /  Saat 16.00 – 17.00
 
Yaratıcı Drama Atölyesi
Atölye Eğitimcisi: Gökhan Tekin
Atölyenin Amacı: Yaratıcı Drama, tasarladıklarımızı gelişimize katkı sağlayarak eyleme dönüştürme biçimiyse, resimli olanı nedir? Keyifle yer alabileceğiniz aktif katılımlı bir atölye sizi beklemektedir.
Katılımcılar: Herkese açıktır.
 
Gold Zumba Atölyesi:
Atölye Eğitimcisi: Tuğba Kumruoğlu
Atölyenin Amacı: Gold Zumba dansı ile katılımcıların hoş vakit geçirmelerini sağlamak.
Atölye Süresi: 50 dk. 11 – 12 Mayıs 2017 tarihlerinde Saat:11.00 / 14.00

 

;